Konferencija „Bioateitis: gamtos ir gyvybės mokslų perspektyvos“ – tradicinis Lietuvos mokslų akademijos (LMA) Biologijos, medicinos ir geomokslų skyriaus kartu su LMA Jaunąja akademija ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetu organizuojamas jaunųjų mokslininkų forumas. Konferencijos tikslas – apžvelgti geriausių jaunųjų mokslininkų darbus bio- (nano-) technologijos, biochemijos, biomedicinos ir geomokslų sandūroje, skatinti jaunųjų mokslininkų bendradarbiavimą ir tyrimų rezultatų sklaidą.
Konferencijos organizatorius akademikas Limas Kupčinskas teigia, kad siekiant motyvuoti jaunuosius tyrėjus aktyviai įsijungti į mokslinę veiklą, kasmet į konferenciją skaityti plenarinius pranešimus pakviečiami autoritetingi mokslininkai, kurių darbai galėtų įkvėpti jaunąją kartą, būti jai pavyzdžiu.
Konferencija prasidėjo įkvepiančiu ir intriguojančiu akordu. Jaunieji tyrėjai iš visos Lietuvos klausėsi autoritetingo vokiečių mokslininko prof. Peterio Malfertainerio (Peter Malfertheiner) pranešimo apie 5,3 tūkst. metų senumo Alpių Ledo žmogaus H.pylori genomo tyrimus ir jų reikšmę europiečių demografinei istorijai. 1991 m. Alpių kalnų ledyne netoli Italijos ir Austrijos sienos aptiktas mumifikavęsis 5,3 tūkst. metų senumo žmogaus, praminto Ėciu (Oetzi), kūnas sulaukė išskirtinio viso pasaulio mokslininkų susidomėjimo.
Unikalaus radinio, išsaugojusio struktūrą, vidaus organus, tyrimai atskleidė daug istoriniu, biologijos, medicinos ir kitais atžvilgiais įdomių duomenų, tarkime, jog ir prieš tūkstančius metų žmogaus organizme jau buvo daugybė bakterijų, tarp jų – infekcijas bei onkologines ligas sukelianti Helicobacter pylori. Prof. P. Malfertaineris tyrė, kokių bakterijų turėjo senovės žmonės, iš kur jie atkeliavo, kaip jie maitinosi, kokiomis ligomis sirgo.
Šiemet profesoriui suteiktas Europos gastroenterologų draugijos apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus gastroenterologijai. Jo pranešimas apie Alpių Ledo žmogaus mikrobiotos pakitimus publikuotas viename labiausiai pasaulyje cituojamų mokslinių žurnalų „Science”, profesotius yra paskelbęs > 1000 straipsnių Web of Science duomenų bazės žurnaluosejis , yra Vengrijos ir Graikijos mokslų akademijų užsienio narys. Profesorius iniciavo ir jau daugiau kaip 20 metų rengia kasmetines Europos jaunųjų gastroenterologų mokslines konferencijas, Ši tarptautinė konferencija 2004 buvo surengta Kaune, o 2021 m vėl bus rengiamaį šiame mieste.
Geriausi jaunųjų mokslininkų pranešimai buvo apdovanoti. Premijas gavo ir virškinimo sistemos ligų tyrimus atlikę jaunieji mokslininkai. Pirmąja premija įvertintas LSMU Virškinimo sistemos tyrimo instituto doktorantės Darjos Nikitinas darbas „Opinio kolito mikroRNR izoformų raiškos profilio analizė“, Trečiąją vietą pelnė LSMU to paties instituto doktorantė Greta Streleckienė („Skrandžio vėžiu sergančiųjų plazmos laisvai cirkuliuojančios DNR kiekio ir mutacijų profilio analizė“).
12-oji jaunųjų mokslininkų konferencija „Bioateitis: gamtos ir gyvybės mokslų perspektyvos“ pateikė žinių apie naujausius fundamentinių ir taikomųjų tyrimų rezultatus, padėjo stiprinti mokslo ir studijų institucijų bei verslo atstovų, besidominčių tyrimų rezultatais ir teikiančių paramą konferencijai, ryšius.
Nuotaukoje Iš kairės: Biologijos medicinos ir geomokslų skyriaus pirmininkas akad. Vaidutis Kučinskas, ir LMA užsienio narys Peteris Malfertaineris.
Nuotraukoje: pranešimą skaito LMA Jaunosios akademijos narys prof. Juozas Kupčinskas
Nuotraukoje: “Santakos“ slėnio Naujausių farmacijos bei sveikatos technologijų centras
Nuotraukoje Iš kairės: akad. Limas Kupčinskas, LSMU prorektorė mokslui prof. habil. dr. Vaiva Lesauskaitė ir akad. Zita Aušrelė Kučinskienė
Nuotraukoje: konferencijos akimirka
Nuotaukoje: apdovanotieji jaunieji mokslininkai ir konferencijos sekcijų pirmininkai.