Prof. Gediminas Kiudelis
Lietuvos Gastroenterologų draugijos prezidentas
Kiekvienų metų Gegužės 19 dieną pasaulyje minima lėtinių uždegiminių žarnų ligų diena. Šiai ligų grupei priklauso Opinis kolitas bei Krono liga. Didelei visuomenės daliai šie susirgimai tebėra „nežinoma teritorija“ skirtingai nei žiniasklaidoje bei visuomeninėje erdvėje nuolat minimų širdies ligų ar cukrinio diabeto.
Opinis kolitas ir Krono liga – lėtinės autoimuninės ligos, kurių išvengti vien sveikai gyvenant ir maitinantis, skirtingai nuo metabolinių ligų, neįmanoma. Ligų patogenezė sudėtinga ir ne iki galo suprasta, o iš koreguojamų aplinkos veiksnių reikšmingas tik rūkymas, kurio atsisakius reikšmingai sumažėja rizika susirgti Krono liga.
Pasaulyje šiomis ligomis serga virš 5 milijonų asmenų. Daugiausia sergančiųjų- ekonomiškai išsivysčiusiose vakarietiškos civilizacijos valstybėse: JAV, JK, šiaurės ir vakarų Europoje, Naujoje Zelandijoje, Australijoje. Lietuvoje sergančiųjų skaičius taip pat nuolat didėja. LSMU Gastroenterologijos klinikos duomenimis per 10 metų sergančiųjų Krono liga padaugėjo daugiau nei 3 kartus, opiniu kolitu – beveik 2 kartus. Dažniausiai suserga jauni 20-40 metų asmenys, esantys pačiame savo karjeros ir asmeninio gyvenimo vystymosi pike. Nepaisant medicinos tobulėjimo, pacientai susiduria su milžiniškais sunkumais tiek tęsiant ar pradedant savo darbo karjerą tiek socialinį gyvenimą bei asmeninius santykius. Minėtos ligos pažeidžia ne tik žarnyną, kai vargina kraujingas, viduriavimas, pilvo skausmai, silpnumas bei nuovargis, bet ir kitas organų sistemas: sąnarius, kepenis, odą, akis. Ligų gydymas trunka visą gyvenimą, pacientams tenka iškentėti begales sudėtingų endoskopinių intervencijų, dažnai ir chirurginių operacijų. Atsirandant naujiems gydymo būdams, susiduriama ir su nepageidaujamo poveikio rizikomis, todėl pacientų ir gydytojų bendradarbiavimas visada yra esminė sėkmingo gydymo prielaida. Daugelyje gerovės valstybių pavyko pasiekti, kad sergančiųjų UŽL vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė nesiskirtų nuo bendros populiacijos. Šiuo metu Lietuvoje taip pat turime bene geriausias sąlygas rūpintis UŽL pacientais per visą 30 metų nepriklausomybės periodą, nes pacientams prieinami daugelis veiksmingiausių gydymo būdų. Vis tik gydytojai dar susiduria su perdėm nelanksčiai reguliuojama vaistų skyrimo tvarka, kai medikamento kaina tampa svarbesne nei klinikinės indikacijos.
Džiaugiamės, kad nuo 2002 metų UŽL pacientai buriasi į itin sėkmingai veikiančią Lietuvos Opinio kolito ir Krono ligos draugiją. Manau, tai viena stipriausių pacientų organizacijų Lietuvoje. Organizacija yra pilnateisė EFFCA ( European Federation of Crohn’s & Ulcerative Colitis Associations) narė. Bendros pastangos, dalijimasis patirtimi bei bendravimas padeda greičiau sveikti bei atlikti visuomenės informavimo, švietimo misiją. Mes, gydytojai, taip pat nuolat bendradarbiaujame su pacientų draugija.
Norint pasiekti, kad sergančiųjų UŽL tiek socialinis tiek asmeninis gyvenimas būtų visavertis, nepakanka vien medikų pastangų. Visuomenė, ypač darbdaviai, mokytojai, dėstytojai turi žinoti sergančiųjų poreikius bei ligos ypatumus, atsižvelgti į kartais sudėtingus gyvenimo periodus. Šiais metais pasaulinės UŽL minėjimas ir yra skirtas siekiui gerinti pacientų darbo aplinką bei adaptavimąsi visuomenėje.
Visus besidominčius, kviečiu apsilankyti pacientų draugijos tinklalapyje https://www.draugija.info/lt/. Taip pat kviečiu verslo organizacijas, privačius asmenis skirti paramą šiai visuomeninei organizacijai.