Mokslininkai ragina gydytojus, valdžios institucijas ir visą sveikatos apsaugos sistemos bendruomenę tęsti kovą su hepatitu C. Esamas praktikas derinant su strateginiais pokyčiais,
pasiekti užsibrėžtų ilgalaikių tikslų išlieka realu. Hepatito C virusas plinta sparčiau nei tikėtasi formuluojant Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tikslą – iki 2030 m. hepatitą C visiškai eliminuoti. Nors šiuolaikinių vaistų efektyvumas siekia daugiau nei 95 proc. ir daugeliu atveju hepatitą C galima išgydyti paprastai ir greitai, liga nustatoma vos 20-25 proc. visų sergančiųjų. Tuo tarpu, norint pasiekti PSO tikslą, būtina diagnozuoti bent 90 proc. visų užsikrėtusiųjų. Ir tik juos visus išgydžius, galima tikėtis, kad naujų užsikrėtimų gerokai sumažės.
Pažymėtina, kad hepatito C diagnostikos proveržyje labai svarbus vaidmuo tenka šeimos gydytojams, kurie Lietuvoje nuo 2022 m. gegužės gali atlikti profilaktinę hepatito C patikrą.
Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad hepatitas C yra susijęs su ŽIV. Šiandien pasaulyje gyvena beveik 2,3 mln. ir hepatitu C, ir ŽIV užsikrėtusių žmonių. Vertinant šiuos du virusus kaip
koinfekciją ir pakeitus ŽIV patikros strategiją taip, kad ji būtų paremta indikacinėmis būklėmis, galimai pagerėtų ne tik ŽIV, bet ir hepatito C diagnostiniai rodikliai. Taip pat ir galimybės iki 2030 m. gyventi visuomenėje be hepatito C.
Daugiau apie naujausią hepatito C statistiką, problematiką ir galimus sprendimus sužinokite žiūrėdami dr. Aridos Buivydienės ir prof. Raimondos Matulionytės parengtas video paskaitas.
LT-ABBV-240002